Ostatnie doby serwują nam ochłodzenie. Mój organizm zaczął się domagać czegoś rozgrzewającego i sycącego. Przedstawiona tu potrawka warzywna idealnie komponuje się z ryżem basmati, ale nada się także do kaszy gryczanej, komosy ryżowej czy też makaronu.
Na co?
Na rozgrzewający obiad lub kolację. Z racji faktu, że to danie (prawie) jednogarnkowe polecam je szczególnie, gdy zjedzie nam się do domostwa sporo ludzi do wykarmienia. Zerknij też na moje pozostałe proste i zdrowe dania z ryżem.
Czego potrzebujesz?
Woku do przygotowania potrawki, garnka do ugotowania ryżu, tarki do warzyw z tzw. dużymi oczkami.
Przede wszystkim jednak potrzebujesz otwartości i wiary w to, że z niepozornych składników można stworzyć przepyszne i zdrowe danie.
Składniki:
- 1 szklanka soczewicy czerwonej (zerknij na moje przepisy z soczewicy),
- 3 marchewki,
- 1 szklanka ryżu basmati,
- 2 niewielkie cebule czerwone,
- 3 ząbki czosnku,
- kilka pieczarek,
- 100 g koncentratu pomidorowego,
- 10 łyżeczek pasty z suszonych pomidorów (czyli zmiksowanych suszonych pomidorów),
- zioła i przyprawy (nie żałujemy, będzie aromatycznie!): 1 pęczek posiekanej natki pietruszki, kurkuma, majeranek, zioła prowansalskie, sos sojowy (u nas bezglutenowy i z obniżoną zawartością soli),
- oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Ryż mocno przepłukujemy pod bieżącą wodą, a następnie gotujemy go ok. 15-20 minut (1 część ryżu : 2 części wody).
Cebulę obieramy, drobno kroimy i dusimy w oliwie wymieszanej z wodą. Gdy cebula zmięknie dodajemy do niej dobrze przepłukaną soczewicę. Zalewamy wszystko wodą i dusimy.
W tym czasie myjemy i obieramy marchew i trzemy ją na tarce (tzw. duże oczka). Dorzucamy do soczewicy, mieszamy i pozostawiamy w woku już bez przykrycia, dolewając ewentualnie wody.
Kiedy soczewica będzie już gotowana przez ok. 15 minut, dodajemy zioła i przyprawy (wszystko za wyjątkiem natki pietruszki), przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, obrane i pokrojone pieczarki, koncentrat pomidorowy i pastę z suszonych pomidorów. Oczywiście możemy dolać też odrobinę wody w celu uzyskania oczekiwanej konsystencji.
Całość powinna pozostać na kuchence jeszcze przez jakieś 5 minut. Po zakończeniu duszenia dorzucamy natkę pietruszki, dokładnie mieszamy i podajemy z ryżem.
Tu znajdziesz jeszcze inne przepisy na tanie i zdrowe obiady.
60 odpowiedzi na “Potrawka z czerwonej soczewicy z pachnącym ryżem basmati – wegańska, bezglutenowa, pożywna a lekka”
świetne, pożywne danie!
o tak! :)
świetna! uwielbiam takie gęste, aromatyczne i sycące potrawki :)
Właśnie jem! Smaczne i sycące ☺
Na zdrowie! :)
Używamy soczewicy suchej? Trzeba ją wcześniej ugotować?
Tak, zwykłej, suchej, czerwonej łuskanej. Nie trzeba wczesniej gotować. Postępuj jak w przepisie.
ale pysznie wygląda :D i jest pomysł na jutrzejszy obiad :)
Mój blog
Przepyszne- to chyba najlepsza wegańska potrawa jaką jadłem.
Piotr, bo najprostsze jest najlepsze. :)
to moje ulubione danie! szybkie, dobre, PROSTE! i można dowolnie modyfikować, super! :)
Pozdrawiam :)
Wygląda smacznie. Czym mogę zastąpić sos sojowy-uczulenie na soje
Sos sojowy pełni tu rolę wzmacniacza smaku więc pewnie przyda się trochę soli. Może gomasio? Może więcej czosnku? Ulubionych ziół? Eksperymentuj i doprawiaj do swojemu, żeby Ci pasowało. :)
Potrawa weszla na stale do naszego menu. Zachwyty meza bezcenne, widziec zajadajace dzieci bezcenne.
My mamy czesto wariacje z kasza gryczana zamiast ryzu:)
Super :)
Ma ktoś pomysł czym zastąpić suszone pomidory?
Troszkę poeksperymentowałam, bo nie miałam wszystkich składników. Dodałam pora i bakłażan, zamiast marchewki, a zamiast suszonych pomidorów – pomidory krojone z puszki. Wyszło i tak super smaczne!!! Dzięki.
Zosiu, cieszę się niezmiernie, że smakuje. Uściski!
Ile porcji wychodzi ze tego przepisu?
Dokładnie nie pamiętam, ale myślę, że 2-3.
Pomidory suszone w oliwie czy suche?
Mogą być w oliwie. No chyba, że musisz ograniczać tłuszcz i/lub chcesz ograniczyć kaloryczność posiłku – wtedy wybierz pomidory bez zalewy.
Rewelacja!!! Po prostu SUPER pyszne danie!!!
Bardzo się cieszę! Na zdrowie. :)
Czy zamiast pasty z suszonych pomidorów sprawdziłby się może ajvar?
Myślę, że może być ciekawie.
Jeśli nie posiada się woku, to w jakim najlepiej naczyniu przyrządzić potrawkę?
Może na jakiejś dużej patelni?
Danie smaczne. Mąż powiedział „ale dobry sos do tego ryżu”. Nie miałam pieczarek, więc ominęłam. Jedna uwaga. Uważam, że lepiej by było, zamiast sztucznego koncentratu pomidorowego, dać naturalny przecier pomidorowy. Ja tak zrobiłam. Koncentrat jest dla nas nie do przyjęcia ze względu na smak.
Super. Co kto lubi. A nazwa koncentrat jest używana często zamiennie z przecierem przez producentów. I nie wiem, czemu koncentrat miałby być „sztuczny”? ;)
Ale przecier i koncentrat to nie jest to samo. Przecier to przetarte pomidory a koncentrat się zagęszcza. Zresztą składy są różne. Tam gdzie mieszkam jest producent prawdziwego przecieru pomidorowego, tam nawet soli nie ma. Dlatego przyzwyczaiłam się do natury.
Bierz, co uważasz za lepsze. :) Jeśli produkt jest zagęszczany jakikolwiek składnikiem to na opakowaniu powinna znaleźć się taka informacja. Po prostu trzeba czytać skład.
Zmodyfikowałam trochę proporcje i sposób przygotowania, pominęłam też to czego nie miałam czyli suszone pomidory, niektóre przyprawy i sos sojowy. Wykorzystałam też pastę z rozgotowanej soczewicy którą zrobiłam wcześniej wg przepisu na stronie (wyszło mi bardzo dużo więc część zamroziłam i potem wrzuciłam tylko na patelnię). Jadłam z kaszą bulgur, potem też z ryżem, miałam obiad na 3 dni i to całkiem porządne porcje :) Wyszło bardzo dobre i faktycznie sycące. Do tego proste w przygotowaniu. Dodam że jestem bardzo mięsożernym osobnikiem i byle marchewka mnie nie zadowoli ;) Dzięki za fajne inspiracje, powoli przekonuję się do większej ilości warzyw w moim jadłospisie :)
Bardzo się cieszę Judyta! Na zdrowie. :)
Przepyszne, błyskawiczne danie! Zrobiłam w rondelku i bez dodatku tłuszczu. Jest tak proste, szybkie w przygotowaniu i aromatyczne, ze wchodzi na stałe do menu. Muszę przekopać się przez Twój blog, bo widzę, że są tu prawdziwe perełki. :)
Cieszę się, że smakowało. :)
Uwielbiam a maz co nie chce jesc miesa zachwycony. Dzieki!
Wykorzystałam ten przepis zastępując sos boloński do spaghetti, posypalam startym parmezanem, do tego makaron razowy – rodzina stwierdziła, że lepsze od bolonskiego super przepis, dziękuję
Przepisz wyglada fantastycznie tylko jest jeden maly problem.. Proporcje przypraw. Ja nie mam takiego wyczucia wiec bylabym wdzieczna za podpowiedz.
Najlepiej sypnąć np. po łyżeczce ziół, a później ewentualnie dorzucić, jeśli mało intensywne. ;) Ja sypię zawsze na oko i sprawdzam w trakcie czy pasuje mi smak.
Czy to są składniki na jedną porcję?
Nie. O ile dobrze pamiętam na dwie lub trzy.
Dziś pierwszy raz zrobiłam tę potrawkę – bez ryżu, do obiadu zamiast ziemniaków. Nie chciało mi się robić pasty z pomidorów więc dodałam pokrojone. Wyszło pycha! Na pewno wrócę do tego przepisu :)
Witaj Agnieszko, zrobiłam i coś pysznego . Sycące i można kombinować z serwowaniem na różne sposoby. Dziękuję.
Cieszę się bardzo, że smakuje. Też ją uwielbiam :)
Nie spodziewałam się, że ta potrawka wyjdzie tak dobra! Jest naprawdę super :). Moim zdaniem pasuje nie tylko do ryżu, ale też np do makaronu.
Pisząc zupełnie szczerze: też się nie spodziewałam. ;) Pozdrawiam ciepło
Danie wyszło naprawdę pyszne! Nie sądziłam że z soczewicy i marchewki może wyjść coś tak dobrego. Serdecznie polecam to danie!
Super, że Ci też smakuje. :)
Robię na okrągło;) pyszna!
Bardzo się cieszę <3
Bardzo sycące i rozgrzewające danie. Pycha! Nawet mój bardzo miesozerny mąż zjadł z apetytem i bez narzekania że nie ma mięsa. Mi wyszło 4 lub nawet 5 porcji (jeszcze czekam na trójkę dzieci i zobaczymy ile zjedzą). Dwójka dorosłych i dwulatek nakarmieni a potrawki zostało więcej niż połowa.
Czy z kasza gryczaną paloną też pasuje? Czy moze lepiej niepaloną?
Mnie do tej potrawki wszystko pasuje i często jadam ją z kaszą. Wybierz taką, którą lubisz najbardziej :)
Naprawdę pyszne, a takie szybkie i proste! Mój półtoraroczny syn zjadł z dokładką :). Na pewno przetestujemy więcej przepisów z Twojego bloga.
Cieszę się. Na zdrowie! :)
pyszne!!
Cześć Agnieszko!
Rok temu spróbowałem zmienić swoje nawyki żywieniowe i ta potrawka była moim pierwszym samodzielnie przygotowanym obiadem! Bardzo Ci dziękuję za wszystkie przepisy i porady jakie znalazłem na tym blogu! A co do samej potrawki, to spróbowałem różnych kombinacji, z cukinią, bakłażanem, dynią, oliwkami, kasza gryczana lub bulgur – zawsze smakuje!
Bardzo się cieszę! :) Na zdrowie!