Pieczony czosnek to bardzo aromatyczny dodatek do potraw. Może służyć jako wzmacniacz smaku innych dań, ale również jako samodzielna przekąska. W Święta doświadczyłam tego, jak szybko znikają pieczone główki czosnku ze stołu. Spróbuj, a pokochasz.
Pieczony czosnek robi się po prostu sam, a później możesz się nim delektować na wiele sposobów. Możesz dodać go do:
- past kanapkowych,
- sosów,
- dipów,
- roślinnych majonezów,
- dań obiadowych (np. ryżów lub makaronów).
Możesz go również jeść samodzielnie – tak jak ja lubię najbardziej.
Przez pieczenie robi się bardzo delikatny, a więc chętnie jeść go będą również dzieci. Moja 6-latka pochłania go niemalże w całości.
Taki pieczony czosnek nadaje się również świetnie do smarowania pieczywa. Jeśli potrzebujesz więcej kanapkowych inspiracji to koniecznie zerknij na wpis: co zamiast masła?
Jak upiec czosnek?
Ja piekę czosnek w temperaturze 180-200 stopni. Często piekę czosnek z innymi pieczonymi daniami, które są akurat w piekarniku.
Główki czosnku należy pozbawiać nożem ich góry. Nóż musi być ostry. Ja używam takiego do sushi.
Pod czosnek na blaszce można wyłożyć papier do pieczenia. Ja wykładam główki czosnku w naczyniu, do którego nalewam dosłownie kilka łyżeczek wody.
Ząbki czosnku polewam odrobiną tłuszczu dobrze znoszącego wysokie temperatury: olejem kokosowym rafinowanym, olejem rzepakowym rafinowanym lub np. oliwą z oliwek.
Posypuję czosnek ulubionymi ziołami czy przyprawami. Ostatnio jest to zwykle zielona czubryca, którą po prostu uwielbiam.
Kiedy czosnek jest dobrze upieczony?
Zwykle dopieka się dobrze po ok. 30-40 minutach, ale to zależy od temperatury i piekarnika.
Dopieczony jest wtedy, kiedy ząbki czosnku zaczynają wychodzić z łupinek. Choć ja czasem lubię czosnek lekko niedopieczony.
Po upieczeniu należy czosnek ostudzić. Po ostudzeniu jeść go ze smakiem lub dodać jako składnik wybranej potrawy. Ząbki powinny łatwo wychodzić z łupin.
Myślę, że jest to bardzo fajna opcja na imprezę – zarówno solo jak i jako dodatek.
Uwaga! Kup sporo główek czosnku, bo znikają w zastraszającym tempie. ;-)
Smacznego!
6 odpowiedzi na “Jak upiec czosnek? – prosty pomysł na aromatyczny dodatek”
Jutro zabieram się za pieczenie wobec tego :) mam zamiar zapiec razem z warzywami do Twojej pasty warzywnej. Chciałam jeszcze dodać, ze bardzo mi się podoba Teoj blog, porady dotyczace weganizmu (dopiero startujemy cała rodzinka i próbowałam już kilka razy zacząć a dopiero ok przeczytaniu Teojego bloga i przepisów, które tu są wreszczie nam wszystko smakuje i jesteśmy na drobrej drodze już). Dzięki za inspirujące przepisy. Wypróbowałam już sporo :) pozdrawiam
Bardzo się cieszę i trzymam kciuki za Was na nowej drodze gotowania <3
Czy pieczony czosnek nadawałby się do przechowywania w zamrażalniku w celu jego późniejszego wykorzystania
Wątpię, że jego walory będą zachowane po mrożeniu.
witam, jak długo można przechowywać upieczony czosnek, zamierzam upiec większą ilość na raz ;)
czy po upieczeniu jest miękki?
Tak jest miękki, ale generalnie czosnku i cebuli za długo nie należy przechowywać.