Dziś słów kilka o jedzeniu intuicyjnym, a raczej o moim rozumieniu jedzenia intuicyjnego i roli edukacji żywieniowej w praktykowaniu go.
Uważam, że jedzenie intuicyjne jest niemożliwe bez edukacji żywieniowej. W nagraniu, które znajdziesz poniżej, przedstawiam moje argumenty, ale wyjaśniam również moje rozumienie jedzenia intuicyjnego. Podejścia, którego staram się uczyć osoby, z którymi pracuję w ramach moich konsultacji dietetycznych i psychodietetycznych.
Poniżej znajdziesz mój podsumowujący tekst (szerzej tematykę omawiam w nagraniu).
Jedzenie intuicyjne — zasady
Czasami jestem pytana, jakie są zasady jedzenia intuicyjnego. Być może dlatego, że w sieci jest trochę publikacji na temat „zasad”. Zwykle pisze i mówi się o jedzeniu intuicyjnym w kontekście konceptu stworzonego przez autorki książki „Jedzenie intuicyjne. Bez radykalnych zasad, zakazów i diet” Elyse Resch i Evelyn Tribole. Choć nie brakuje również osób, które tworzą swoje własne koncepcje takiego odżywiania — nierzadko skrajne (o różnych skrajnościach w podejściu do żywienia w ogóle opowiadam więcej w powyższym video).
Jedzenie intuicyjne — na czym polega
Ja nie będę teraz odnosić się do wyżej wspomnianej książki. Chcę Ci w skrócie napisać, jak sama jako dietetyczka rozumiem pojęcie i znaczenie jedzenia intuicyjnego.
Według mnie ważnymi komponentami tego typu odżywiania, są:
1. Zdolność do słuchania/odbierania, interpretowania i reagowania na sygnały naszego ciała dotyczące głodu, sytości, osobistej satysfakcji z posiłku i in.
2. Zaufanie do swojego ciała i umiejętność rozpoznawania, czego to ciało potrzebuje.
3. Edukacja żywieniowa.
Ten trzeci aspekt jest mało popularny, a moim zdaniem jest niezbędny, aby jedzenie intuicyjne faktycznie działało na naszą korzyść pod kątem zdrowotnym i emocjonalnym.
Dlaczego jedzenie intuicyjne jest niemożliwe bez edukacji żywieniowej?
Oto 5 argumentów, które chciałabym Ci przytoczyć (rozwijam je w nagraniu na YT):
1. Bez edukacji żywieniowej możemy nie wiedzieć, jak w ogóle rozpoznawać swoje potrzeby. Możemy nie wiedzieć, jak odróżnić uczucie głodu od zachcianki czy jak rozpoznać uczucie najedzenia się. Serio. Są osoby, które mają z tym duży problem.
2. Bez edukacji żywieniowej nie wiemy, jakie potrzeby zdrowotne ma nasz organizm. A każdy z nas ma przecież różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki diety. Kiedy uczestniczymy w edukacji żywieniowej, uczymy się określać, jakie składniki są nam potrzebne w jakich ilościach. To pozwala nam jeść świadomie zauważając, czego w naszej diecie brakuje, czego jest za dużo i jak to wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
3. Bez edukacji może zabraknąć urozmaicenia w naszym żywieniu. Edukacja żywieniowa pokazuje nam, jakie produkty są bogate w różne składniki odżywcze i jak możemy wprowadzać je do swojej diety oraz czym możemy je zastępować. Im miej wiedzy żywieniowej mamy, tym mniej zróżnicowana może być nasza dieta.
4. Dzięki edukacji uczymy się świadome dokonywać wyborów żywieniowych. Dla przykładu: jesteśmy w stanie analizować etykiety produktów spożywczych i wybierać lepiej w zależności od naszych potrzeb.
5. Dzięki edukacji uczymy się radzić sobie z dietetycznymi mitami i fejkami. Dzięki temu wzrasta nasza świadomość.
Podsumowując
Jedzenie intuicyjne podbudowane solidną edukacją żywieniową pozwala nam dopasować żywienie do naszych indywidualnych potrzeb: zdrowotnych, żywieniowych, emocjonalnych.
Jedzenie intuicyjne jest świetnym podejściem, które umożliwia podejmowanie świadomych wyborów żywieniowych w zgodzie ze swoimi potrzebami, swoim ciałem, ale także preferencjami!
Wiedza żywieniowa pomaga nam, aby jedzenie intuicyjne było dla nas zdrowe w bardzo szerokim wymiarze. Moim zdaniem absolutnie nie wyklucza się z nauką budowania zdrowych nawyków — wręcz przeciwnie.